Bóle barku połączone z drętwieniem kończyny górnej

Sierpień 19, 2016

Ból barku to niesamowicie częsta dolegliwość stoptykająca zarówno sportowców, jak i osoby nieaktywne fizycznie. W wyniku bólu i ciągłego wysokiego napięcia mięśniwego może dojść do zwiększenia lepkości w obrębie przedziałów powięziowych, co może się przyczynić do uwiężnięcia narwu/ ucisku na nerw. Głównymi nerwami zasilającymi kończynę górną są : nerw skórno- boczny ramienia (unerwia obszar bicepsu i bok przedramienia), nerw promieniowy (zasila tyła ramienia i przedramienia) , nerw pośrodkowy (zasila głównie przysrodkową częśc przedramienia) oraz nerw łokciowy (również zasilający okolice przedramienia – bardziej bocznie). Opis unerwienia jest dosc uproszczony ponieważ nie chodzi w tym artykule o niuanse anatomiczne, lecz o poprawę stanu Twojego zdrowia.

Jak objawia się ucisk na nerw ? Przedewszystkim możesz poczuc drętwienie, uczucie ciągłego kłucia, bądź pieczenia. Jedni opisuja to jako „chodzące mrówki” inni „prądy” – interpretacji jest wiele, lecz stan kliniczny jeden – niedotlenienie i podrażnienie nerwu.

W takiej sytuacji masaz może okazac się bardzo pomocny, jednak jeśli nie znasz dobrego mosażysty w swojej okolicy możesz poradzic sobie sam/sama piłką do lacrosse, lub piłką tenisową (mniej inwazyjna opcja). Ugniatanie napiętych mięśni spowoduje ich przekrwienie i rozluźnienie co także wpłynie pozytywnie na stan Twoich nerwów – a to ich stan jest kluczowy jesli mowa o dobrym odczuwaniu kończyny dolnej. Pracuj z opisanymi na filmie rejonami przez 3-5 minut, do momentu uspokojenia dolegliwosci bólowych. Być może nie ustąpią one całkowicie za pierwszym razem, jednak po kilku dniach zabiegów odczujesz różnice. Aplikuj ucisk, który Cię nie torturuje, masaz powienien oscylować w okolicy tolerancji bólowej. To ważne ponieważ zbyt silna stymulacja jeszcze mocniej wzmoży napięcie.

Po mobilizacjach pileczką dobrze jest dodatkowo popracować z mobilnością barku i poprawić elastyczność torebki stawowej – tu śwetnie przysłuży sie kij od miotły lub mopa.

 

@ tygodnie codziennej, konsekwentnej pracy powinny calkiem złagodzić dyskomfort i poprawic ruchomość stawu ramiennego.

Pamiętaj, że to nie wszystko bo ruchomośc kończyny górnej zależy głównie od mobilnośći  łopatki – informacje na ten temat znajdziesz w artykule:

Rób pompki !! Tylko jak ?? – trochę info dla każdego, kto chce wyciskać mocno i bez bólu