Czy da się samemu nastawiać własne stawy?

Sprawa tyczy się choćby stawu krzyżowo – biodrowego.

Zablokowanie stawów krzyżowo – biodrowych to jedna z najbardziej prozaicznych przyczyn, które sprowadzają moich pacjentów do gabinetu. Wydaje się, że jedynie dobry chiropraktyk jest w stanie „nastawić” skrzywiona kość krzyżową – jednak da się to zrobić w pojedynkę 🙂

To jak funkcjonuje staw zależy ściśle od napięcia mięśni otaczających go – jeśli sa jakieś zaburzenia w proporcji pracy danych mięśni staw może ulec zaklinowaniu.

Stad aby taki staw odblokować najpierw należy znieść nadmierne napięcia w okolicy brzuśców, scięgien oraz przyczepów mięśni do kości.

Do takich autorelaksacji świetnie nadaje się piłeczka lacrosse. W przypadku stawów krzyżowo – biodrowych zwracamy uwage na rozmasowanie: okolicy talerzy biodrowych, okolicy krętarzowej kości udowej, brzegów kości krzyżowej oraz ogonowej (lezy ponizej) oraz mięsni posladkowych.

Jak wykonac zabieg poprawnie dowiecie się z filmu:

Kolejnym krokiem po rozmasowaniu tkanek miękkich jest automanipulacja.

Jeśli równomiernie silnie napniemy mięśnie, struktury przyczepiające sie do kości są w stanie ta kośc przemieścić.

W przypadku silnego sciśniecia posladków oraz mieśni przywodzicieli (poprzez zsciśnięcie ud) pojawia sie mozliwosć samodzielnego zmanipulawania stawu krzyżowo – biodrowego.

Skad dowiesz się, że staw uległ manipulacji ? Zazwyczaj swiadczy o tym charakterystyczne „pyknięcie kości” które pojawia się w momencie uwalniania stawu. Po trzasku możesz odczuć zdecydowaną ulgę w okolicy calej miednicy

 

Oto jak tego dokonać