Prawidłowa technika rozciągania się na siedząco

Odpowiednia technika rozciągania się w pozycji siedzącej

Większośc ćwiczen dobrze wpływających na gibkość kończyn dolnych i kręgosłupa jest wykonywana na siedząco. Taka pozycja zapewnia optymalne rozluźnienie ćwiczonych mięśni, co przyczynia się do osiągania  szybkich efektów tychże ćwiczeń. Jednak jak to tradycyjnie bywa na efektywnośc ćwiczenia rozciągającego wpływa masa czynników. Jednym z ważniejszych jest utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Kręgosłup w ciele czlowieka wyznacza oś srodka – to do kręgosłupa przyczepia sie większośc mieśni posturalnych. Nic wiec dziwnego, że w przypadku gdy kręgosłup jest skręcomy lub wygięty, osoba ćwicząca może napotkać wiele trudności w rozciaganiu. Zmiana ustawienia kręgów z pionowego na wygięty wpływa na zmianę napięć pomiedzy lewą a prawą stroną ciała.

Rozciąganie przy asymetrycznych napięciach miesni posturalnych może okazać sie nieefektywne, lub wreć niebezpieczne dla zdrowia ! Dlatego aby unikac takiego stanu rzeczy nalezy skupić się, aby miednica podczas ćwiczeń wykonywanych na siedząco była ustawiona faktycznie poziomo. Jezeli miednica, która stanowi fundament dla kręgosłupa jest ustawiona prosto -wtedy mozna oczekiwać, że kręgosłup również bedzie ustawiony prosto (prostopadle do miednicy). Kazdy skret, lub przesuniecie miednicy bedzie skutkowało wtórnym skretem i wygieciem kręgosłupa.

Stąd, jeżeli siedzisz na podłodze skup się, aby guzy kulszowe (kostne elementy na których siedzisz) zawsze równomiernie przylegały do podłoża. Wazne jest tez czucie równomiernej dystrybucji cięzaru ciała na oba pośladki.

Kiedy miednica jest ustawiona prosto uzyskiwanie głebszego zakresu ruchu staje sie duzo łatwiejsze, ponieważ ukłąd nerwowy moze pracować w optymalny sposób, bez walki z nieefektywna biomechaniką ciał.


Czytaj więcej na purczynski.pl

Sprawdź naszą ofertę kursów na health-platform.online/