Znoszenie trudów pracy siedzącej

W tym krótkim videoartykule poruszę zagadnienia dotyczące każdego z nas. Każdy jest w mniejszym lub większym stopniu skazany na siedzenie. Jesz śniadanie ? siedzisz ! jedziesz do pracy ? siedzisz ! jesteś w pracy ? siedzisz ! Co robisz po powrocie do domu ? Niestety większość z nas jest skazana na nawet kilkunastogodzinne przebywanie w pozycji siedzącej. Uważa się, iż nadmiar siedzenia może przyczyniać się do zwyrodnień bioder i kręgosłupa. Niesety to nie jedyny kłopot, ponieważ ograniczenie krążenia w obrębie miednicy (i miednicy mniejszej) wpływa niekorzystnie na narządy rodne u kobiet, może powodować przerost gruczołu krokowego u mężczyzn, ma wpływ na dolegliwości jelitowe oraz na powstawanie hemoriodów.

Jednak tradycyjnie nie taki diabeł straszny, jak go malują ! Da się zminimalizować negatywne skutki siedzenia, a wystarczy zrobic jedną rzecz – uruchomic percepcję ! Zwróć uwage na to jak siedzisz i skonfrontuj to z tym filmem :

Wbrew obiegowej opinni, nie jest ważne jak wygodne jest Twoje krzesło ! Na to jak się czujesz po długim siedzeniu, wpływ ma przede wszystkim sposób w jaki siedzisz !

Długotrwałe siedzenie, szczególnie z plecami podpartymi negatywnie wpływa na układ nerwowy. Ciało szybko sie uczy i kiedy Twój organizm poczuje, że utrzymanie pionowej postawy podczas siedzenia jest możliwe poprzez oparcie pleców, szybko dojdzie do dezaktywacji mięśni odpowiedzialnych za postawę ciała. Dwie główne grupy mięśni podpierające tułów w siadzie to przywodziciele ud oraz zginacze bioder. Kiedy opierasz się plecami, miesnie te wcale nie musza pracować, wieć dochodzi do ich rozleniwienia. Można jednak dośc szybko przypomniec głowie, do czego służą te mięśnie i jak mózg powinien z nich korzystać. Aby tego dokonać posłuż się codziennie tymi dwoma prostymi ćwiczeniami:

1) ĆWICZENIE NA PRZYWODZICIELE UD :

2) ĆWICZENIE POBUDZAJĄCE ZGINACZE BIODER

Najlepiej będzie, jeśli wykonasz obie formy ruchu po sobie. Proponuje zrobić po jednej serii – w każdej serii wykonaj 20 – 30 powtórzeń starajac się jak najmocniej napiąc mięśnie. Im silniejszy skurcz tym większa reakcja układu nerwowego i lepsze podświadome zapamiętanie informacji o dobrej podstawie ciała. Po wykonanych seriach poczujesz odprężenie w obrębie kręgosłupa oraz bez większego wysiłku bedziesz mógł/mogła kontynuować siedzenie z prawidłową postawą ciałą. Najlepiej wracać do tych ćwiczeń co dwie trzy godziny – wtedy szybko utrwalisz efekty.

 

Kolejnym niesamowicie ważnym aspektem jest prawidłowe siadanie na krześle i wstawanie z niego. Wydaje się, że nie ma nic prostszego, jak wstać z krzesła, ale lata zaniedbań w tej kwestii prowadzą do zwyrodnień kolan. Aby do nich nie dopuścić należy zainteresować się optymalną biomechaniką pracy kolana, które samo w sobie nie ma być siłownikiem, a jedynie zawiasem przekazującym siłę wyprostu bioder na stopę.  Kiedy zaangażujesz we wstawanie posladki, okaże się, że ta czynność jest dużo łatwiejsza, ciało wydaje się lżejsze, a kolana bolą zdecydowanie mniej, co ciekawsze pracując bez chrupania i trzasków. W tym filmie znajdziesz wszystkie informacje na temat prawidłowego wstawania:

 

 

A co zrobic kiedy cujesz się juz zmeczony/zmęczona długim siedzeniem ? Samo przebywanie w pozycji siedzącej nie powinno się różnić znacząco od stania. Jedyne co dzieli obie pozycje to zgiecie konczyn dolnych. pozatym Kręgosłup powinien byc ustawiony w identyczny sposób. Grupa mięsniową, która ma wielki wpływ na utrzymanie miednicy w pionie to odwodziciele (w szczególności mięśnie pośladkowe). Odwiedzenie ud i lekkie pochylenie prostego kregosłupa ku przodowi pomoże Ci aktywowac pośladki i błyskawicznie przypomni Twojemu układowi nerwowemu w jaki sposób funkcjonować na krzesle. Te zagadnienia omawiam w tym materiale video.

 

Artykuł ten bedzie sukcesywnie powiekszany, wiec zapraszam od czasu do czasu do prześledzenia strony 🙂